Built Bar vs. One Bar {Protein Bar Review}

Hi Guys!

Today i’m back sharing my thoughts on two different protein bars.

Built Bar vs. One Bar

*Side note: i’ve only ever had the Maple Glazed Doughnut flavor of One Bars, so that is the one i am doing this review on. I have tried almost every flavor of Built Bars, so i am picking my favorite flavor which is Coconut.*

One BarMaple Glazed Doughnut Flavor – Pack of 4 for $7.47

Calories 220

Protein 20G

Sugar 1G

At 220 calories the One Bar is more of a meal replacement for me than a snack. When trying to lose weight, i keep my snack calories at no more than 150 calories. I do love the texture of it more than Built Bars. Built Bars are very chewy, so they get stuck in my teeth and the One Bar is more dry, which i like. I love the Maple Glazed Doughnut flavor, it’s very delicious. I love the protein that it provides and i love that it doesn’t have that much sugar. Overall, i highly recommend the One Bar, just beware of the calories if you are trying to lose weight.

Built BarCoconut Flavor – Pack of 12 for $29.95

Calories 130

Protein 17G

Sugar 4G

I love that the calories on built bar are very low, i can easily eat one of these as a snack while trying to lose weight and not worry about it. I don’t like that they are very chewy, they always get stuck in my teeth. They are also more expensive than the One Bar. I could get 16 One Bars for less than a package of 12 Built Bars. I do love that Built Bar has a ton of flavors and they are always coming out with new flavors. I have tried pretty much every flavor and they all are good. Overall, i would also recommend Built Bar if you like a chewy protein bar.

What’s your favorite protein bar??

Logic Curriculum Review

Hey Guys!

Today i’m sharing my thoughts on two different logic homeschool curriculum. The Fallacy Detective and Introduction to Logic.

**In an effort to maintain full disclosure, we only used Introduction to Logic for 7 days. Therefore, i can’t give a full review of it.**

The Fallacy Detective by Nathaniel Bluedorn & Hans Bluedorn – Price on Amazon $27

It’s a very short book, only 38 lessons, so it wouldn’t work for a complete school year. We only used it for the second semester of the school year. The lessons were fun and engaging. Seriously, my son and i laughed so many times and we just really looked forward to doing a lesson every day. It has some subject matter that might be considered controversial (gun control, drugs, etc.), so that is just something to be aware of.

We loved this book and we will be using it again and again, for all my other children when the time comes for them to study logic.

Introduction to Logic by Jason Lisle – Price on Amazon $30 plus $25 for the teacher guide

It is a full school year, 180 days, worth of curriculum. It’s Christian, very Christian. In all honesty it’s just very boring and repetitive. Like i said at the beginning of this review, we only made it 7 days using this curriculum and the reason for that is because it was so boring. It starts out with how God is logical and how all knowledge comes from God and continues to say those things over and over again. Not once in those 7 days we studied, did it tell us some different fallacies and how to detect them. Versus in The Fallacy Detective, in the first 7 days, we learned about; Red Herrings, Special Pleading and Ad Hominem just to name a few.

Those are my thoughts, but i would love to hear your thoughts if you have used either one of these curriculum.

*This post may contain affiliate links.*

Printer Review

Hey Guys!

I recently had to purchase a new printer, as my old one stopped working. I thought i’d share my thoughts on my new printer (and my old one) just in case someone is looking to purchase a new printer.

For my new printer i went with the HP Officejet 3830. Some of the reasons i choose this printer were:

  • Price (under $100)
  • Cost of ink (under $30 each)
  • Size (small)

My old printer (HP Officejet Pro 8610) was a great printer. I bought it back in 2016 and loved it very much. What i didn’t like about it was the cost of ink. Color ink cost over $60 and black ink was over $30. It was also very big, it took up a lot of space. One day it just started to display a message that my print head wasn’t installed (when it was) and it never worked again.

Back to my new printer, i really like how fast it prints/copies. I have no complaints there. However, i hate how little paper it holds, so you have to constantly add paper. It also gets quite a few paper jams. Also, when it is low on ink it will tell you, but once it runs out completely it won’t tell you, so you could be in the middle of printing something and it will just keep printing with no ink, so you are wasting paper because you will then have to reprint whatever it is you are printing.

I hope you enjoyed my thoughts on my printers. Do you have a printer you love? If so, let me know.

*This post may contain affiliate links.*

Walmart Grocery Pickup *Review*

Hi Guys!

I recently tried Walmart’s free grocery pickup service (i know, i’m totally late to the party) and i thought i would let you know my experience.

photo-1506617420156-8e4536971650

The first thing that really struck me was how easy it was to use. A few clicks and you have a “cart” full of groceries. I placed my order in the evening and the next morning i was able to pick it up. I never even had to get out of my car. I also love that it is a free service!

The prices were comparable to what they have in store. Which is different if you have used something like Albertson’s grocery delivery, whose prices are higher online than if you were to shop in their store.

I also really like that with using this service there is less of a chance that you will buy things you don’t need. So many times with shopping in store i add extra stuff in my cart that i really didn’t need, but because i was either hungry or had a child with me who wanted a certain product i end up buying more.

So to recap the pros – It’s easy, prices are the same in store & online, could potentially save money (not buying extra food or unhealthy food), and it’s also a free service!

A few things that i have noticed that i don’t like…

  • You can’t inspect things like eggs for example. In my order, one of my eggs were cracked.
  • Produce isn’t what i would pick out myself. I’m super picky with what apples to grab or bananas or avocados. In my order, some of my apples were bruised and my avocados were too green.
  • Sizes. I really didn’t pay much attention to sizes, so i ended up buying a little container of oats, when i thought it would be a regular size.
  • You can only pay with debit/credit cards. If you use like the cash envelop system, or if you just like paying cash for things, you can’t do that with this service.

Those are my thoughts/experiences with Walmart Grocery Pickup so far. I really like how fast and easy it is, so i will probably be using them again. I might just buy my produce at another store and pick it out myself.

Have you used Walmart Grocery Pickup yet? What was your experience like?

If you haven’t yet signed up for it, you can use my special link to get $10 off your first purchase.

signature

*This post may contain affiliate links.*

Is a Costco Membership Really Worth It? {Costco Review}

I became a Costco member when i was pregnant with my 5th child, seemed like a good time to start buying in bulk now that we were becoming a family of 7.

I have now been a Costco member for 2 1/2 years, so it seems like a good time to tell you all what i really think of having a Costco membership.

Costco Review

Let’s just get down to the pros and cons of Costco…

Pros:

*Low prices – At my Costco, for example, i can get 2 gallons of Milk for $3.54, that’s only $1.77 per gallon.

*2% reward for Executive Members – I am an executive member, now i don’t shop often enough at Costco for this 2% reward to really add up, but it does give me a little something that i use towards my membership fee.

*Great products – I love love love their Kirkland brand baby wipes. I notice when i run out of these, and use other brands of wipes, my little guy ends up with horrible rashes. Kirkland products are seriously made with great quality.

*Buy online option – You can now buy non-perishable food and household items online and they will deliver it to you in 2 business days. If you spend $75 or more, there is no delivery fee. **side note: prices seem to be a little bit higher for this convenience.*

*Membership fees are minimal – I believe if you just wanted the basic membership it’s like $60 for the year. Not a bad price at all.

 

Cons:

*Store Hours – I am one of those people whom likes to shop early in the morning, like between 8-9. So it really kinda sucks that they don’t open, most days, until 10.

*Only a few locations – Where i live we only have 2 stores. Since we moved out to the country, i now have to drive at least 20 minutes to reach one of the stores. The other store would take me like 45 minutes to get to.

*Super busy– Because there isn’t a location on every corner, and because of their hours, the store is ALWAYS busy.

With all that said, for me, the pros totally outweigh the cons and it is definitely worth it for our family to have a membership.

I’m going to share some of our favorite products to buy at Costco and i’ll give you the prices i paid most recently for them, so you can see just how good the deals are.

My favorite Costco items:

Baby Wipes – $19.99 for 900 wipes – These wipes are the best.

Kirkland Paper Towels – $15.99 for 12 count.

Kirkland Toilet Paper – $16.99 for 30 rolls. I love this toilet paper. It’s the best quality. Not too fluffy, not too thin, just right!

Bounce Dryer Sheets – $9.99 for 320 count. This can last for me for about 6-7 months.

Dixie Paper Plates – $16.99 for 186 plates.

Kirkland Dish Pacs – $9.99 for 115 pacs. This usually lasts me like 3 months.

Kirkland Garbage Bags – $14.99 for 200 bags. This can last for us, about 6-7 months.

Muffins – $7.99 for two 6 packs.

Cheesecake – $13.99 for a 4.5 pound cheesecake. This is the best tasting cheesecake.

Dawn – $9.79 for 90 FL OZ.

Just keep in mind product availability and prices vary by location.

Those are my thoughts on having a Costco membership. Do you have a Costco membership? Has it been worth it for you? What’s your favorite things to buy there?

signature